Program usług zdrowotnych

RPWP.07.02.02-30-0104/17

„Program usług zdrowotnych świadczonych w społeczności lokalnej powiatu szamotulskiego dla niesamodzielnych seniorów i ich opiekunów faktycznych”

RPWP.07.02.02-30-0104/17

Powiat szamotulski, podobnie jak wiele innych obszarów w województwie Wielkopolskim, zmaga się z problemem coraz bardziej starzejącego się społeczeństwa. Osoby starsze, których liczba rośnie z każdym rokiem, potrzebują wszechstronnego wsparcia, by jak najdłużej zachować zdrowie i samodzielność. Problem ten dotyczy również ich opiekunów – dzieci, sąsiadów, przyjaciół i innych osób, które próbują wspierać ich w codziennym funkcjonowaniu.

Szczególnie trudne momenty w życiu nadchodzą gdy dojdzie do nagłego pogorszenia się stanu zdrowia – konieczna operacja, udar, złamanie kości. Często wiążą się z długim pobytem w szpitalu, który nie ma szczególnego medycznego uzasadnienia – chory lepiej czułby się w domu, jednak tam nie miałby odpowiedniej opieki i wsparcia przez całą dobę. Skutkiem tego długi czas zajmuje miejsce w szpitalu nie czerpiąc z tego żadnej korzyści a często tracąc jedynie energię i pogrążając się w negatywnych myślach.

W odpowiedzi na te potrzeby przygotowaliśmy projekt usług zdrowotnych i społecznych dla niesamodzielnych starszych mieszkańców gmin powiatu wągrowieckiego. Jego uczestnicy mogą skorzystać z pobytów w Dziennym Domu Opieki Medycznej (DDOM) znajdującym się w Pniewach przy ul. Targowej 14 . Są oni przywożeni codziennie rano, po czym otrzymują odpowiednie wsparcie medyczne i rehabilitacyjne, a także mogą uczestniczyć w terapii zajęciowej, logopedycznej i psychologicznej. Po południu pacjenci są odwożeni do domu, gdzie mogą spędzić czas ze swoimi rodzinami, w znajomym otoczeniu. Po wypisaniu z DDOM przez lekarza mogą otrzymać dalsze wsparcie w postaci pobytu w Mieszkaniu Wspomaganym, udziale w spotkaniu Klubu Seniora w swojej okolicy, lub otrzymać wsparcie w postaci wizyt opiekunki, pomagającej w codziennych czynnościach.  Ponadto wszyscy uczestnicy projektu przez cały czas jego trwania są objęci całodobową teleopieką – dzięki tzw. bransoletkom życia mogą szybko i skutecznie wezwać pomoc w razie nagłego pogorszenia samopoczucia i może czuć się bezpiecznie.

W efekcie osoba starsza może szybciej powrócić do zdrowia i sprawności w wygodnej, domowej atmosferze, a jej bliscy mogą prowadzić normalne życie zawodowe nie obawiając się o bezpieczeństwo swoich seniorów!

Z projektu może skorzystać 265 osób starszych i ich 265 opiekunów ze wszystkich gmin, w których wdrażamy nasze działania, to jest: gmin Duszniki, Kaźmierz, Obrzycko miejska i wiejska, Ostroróg, Pniewy Szamotuły i Wronki.

Uczestnicy projektu muszą spełniać następujące kryteria:

– mieszkać na terenie powiatu szamotulskiego (gminy Duszniki, Kaźmierz, Obrzycko miejska i wiejska, Ostroróg, Pniewy Szamotuły i Wronki)
– osiągnąć wiek emerytalny (Panie 60 lat, Panowie 65 lat)
– zmagać się z trudnościami zdrowotnymi, które ograniczają samodzielność. Wymagane jest skierowanie lekarskie do DDOM

Projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (nr RPWP.07.02.02-30-0104/17) przez Centrum Kompetencji w partnerstwie z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum 

Projekt trwa do 31.08.2021 r.

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w projekcie zapraszamy do kontaktu! 
Zgłoś się do Asystenta Osób Starszych lub skorzystaj z Formularz online

Irena Czarnecka – TEL. 799 012 216

irena.czarnecka@centrum-kompetencji.pl

Małgorzata Zwardoń – TEL. 786 810 083

malgorzata.zwardon@centrum-kompetencji.pl

Skip to content